Testēšanas kārtība SARS-coV-2 noteikšanai
 1. SARS-CoV-2 noteikšanai Tehnikums izmanto siekalu testus;

 2. Siekalu testi darbiniekiem tiek izsniegti vienu reizi nedēļā sākot ar 26.04.2021., sekojošā kārtībā:

  1. Egļu gatvē 9, Priekuļos pie dežurantes no plkst.08.00 līdz plkst. 12.00

  2. Valmieras ielā 19, Cēsīs pie dežurantes no plkst.08.00 līdz plkst. 12.00

  3. Siekalu testi tiek savākti kartona kastē, tā tiek aizlīmēta un marķēta ar norādi “Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikums”, norādot datumu un plksteņa laiku.

  4. Līdz darba dienas beigām kaste tiek nogādāta SIA “BIOR” laboratorijā Rīgas ielā 19, Valmierā.

 3. Izglītojamo siekalu testi tiek izsniegti grupu audzinātājiem, kas nodrošina, ka izglītojamie siekalu testus izpilda atbilstoši instrukcijai un ar izglītojamo sarakstu nodod dežurantei vai vecākai lietvedei S.Gravai vai vecākai lietvedei S.Žīgurei.

 4. Siekalu parauga ņemšanu vislabāk ir veikt atsevišķā telpā, vēlams vienatnē;

 5. 30 minūtes pirms siekalu parauga ņemšanas nedrīkst tīrīt zobus, skalot muti, lietot medikamentus caur muti, ēst, dzert, smēķēt, veipot vai košļāt košļājamo gumiju.

 6. Ja jūtiet slāpes vai ir sausuma sajūta mutē, 60 minūtes pirms siekalu parauga ņemšanas, iesakām izdzert glāzi ūdens.

 1. Siekalu paraugu ņemšanas instrukcija

  1. Nomazgājiet rokas ar ziepēm vismaz 20 sekundes!

  2. Izņemiet no iepakojuma siekalu mēģeni, atpakaļsūtīšanas maisiņu, spirta plāksnīti un veidlapu!

  3. Aizpildiet veidlapu DRUKĀTIEM burtiem – norādiet parauga ņemšanas datumu un laiku, vārdu, uzvārdu, personas kodu, dzimšanas datus, adresi, tālruņa numuru un e-pastu. Atcerieties, ka kvalitatīvi iesniegti dati, atvieglos epidemiologu darbu un nodrošinās laicīgu pārskata saņemšanu!

  4. Atskrūvējiet mēģenes vāciņu! Mēģenē ir nekaitīgs šķidrums, kurš jāatstāj mēģenē. Sakrājiet mutē siekalas un iepildiet mēģenē. Atkārtojiet procedūru vairākkārt līdz vismaz 4-5 ml atzīmei, neskaitot burbulīšus! Lielākajai daļai cilvēku tam nepieciešamas 3-5 minūtes!

  5. Cieši aizskrūvējiet mēģenes vāciņu!

  6. Izmantojot spirta plāksnīti, dezinficējiet mēģeni no ārpuses!

  7. Ievietojiet piepildīto mēģeni un aizpildīto veidlapu atpakaļsūtīšanas maisiņā!

  8. Aiztaisiet paraugu ņemšanas maisiņu un nododiet dežurantei.

  9. Siekalu paraugi pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā 12 stundu laikā, tiks nogādāti  institūta “BIOR” laboratorijā.

Testēšanas uz SARS-coV-2 rezultātu interpretācija
 1. NEGATĪVS, NAV ATRASTS – izglītojamais, darbinieks var piedalīties eksāmenā;

 2. POZITĪVS, IR ATRASTS – izglītojamais nevar piedalīties, Slimību un profilakses kontroles centrs veic epidemioloģisko izmeklēšanu, sazināties ar ģimenes ārstu utt.;

 3. ROBEŽVĒRTĪBA – tests ir jāatkārto pēc 48 stundām, jāzvana uz tālruņa Nr. 8303.

  1. Atkarībā no atkārtotā testa rezultātiem – ja tas ir pozitīvs, nevar piedalīties eksāmenā, tiek noteikta izolācija. Ja negatīvs – var piedalīties eksāmenā.

 4. ATKĀRTOT – vai nu nav siekalu materiāls, vai bojāts, jāzvana 8303, vai sazinās ar laboratoriju;

 5. GRŪTI INTERPRETĒJAMS – kā robežvērtība (skat. 3.punktu);

 • Ja siekalu testu veic 2021.gada 08.maijā, tad var paspēt nodot atkārtoti, taču vēlams vienoties ar laboratoriju. Iespējams, ka šajā gadījumā būs jānodod pilnais nasofaringeālais tests (uztriepe no rīkles un deguna dobuma).

 

Ārkārtas risinājumi izņēmuma gadījumā

 

 1. Ja nav veikts siekalu tests, vai nav bijis iespējams ATKĀRTOT, tad kā ārkārtas risinājumu var tikt izmantots Antigēna eksprestests;

 2. Antigēna testa rezultāts ir derīgs 48 stundas (piem. personai ir iesnas, rezultāts būs neuzticams)

 3.  Antigēna eksprestestu veic ārstniecības persona, kura lieto medicīniskos individuālos aizsardzības līdzekļus (FFP2 med respirators vai medicīniskā sejas maska, cimdi, tērps):

  1. Personai tiek paņemta nazofaringeālā uztriepe, ko attīsta ar reaģentu (15-30 min) un tad pilina uz laterālās plūsmas testa sistēmas (testa kastīte);

  2. Epidemioloģiski droša nodošana – distancēšanās, dezinfekcija;

 4. Jārēķinās, ka antigēna eksprestestu veikšana aizņem laiku, vienas stundas laikā ir iespējams veikt 5 (piecus) testus;

 5. Lieto tikai personām vecākām par 18 gadu vecumu;

 6. Ja antigēna eksprestests ir POZITĪVS – augsts risks Covid-19 saslimstības risks, jāzvana 8303, ģimenes ārstam,  personai NEKAVĒJOTIES jāatstāj Tehnikuma telpas.

 

Īpaši gadījumi

 

 1. Covid-19 testēšanas algoritmā ir noteikts nosacījums, ka personām, kuras ir saņēmušas pilnu vakcinācijas kursu pret Covid-19 infekciju ar vakcīnu “Comirnaty” (ražotājs BioNTech Manufacturing GmbH un Pfizer Manufacturing Belgium NV) vai vakcīnu “COVID-19 Vaccine Moderna” (ražotājs Rovi Pharma Industrial Services, S.A.), nav nepieciešams veikt rutīnas skrīningu uz Covid-19 infekciju, sākot ar trešo nedēļu pēc otrās vakcīnas devas saņemšanas.

 2. Personām, kuras tiek vakcinētas pret Covid-19 ar vakcīnu “COVID-19 Vaccine AstraZeneca” (ražotājs MedImmune Pharma B.V) rutīnas skrīnings un izmeklēšana pēc epidemioloģiskajām indikācijām uz Covid-19 infekciju turpinās līdz 2. devas saņemšanai (9-12 nedēļas pēc pirmās devas). Pēc vakcīnas 2. devas saņemšanas izmeklējumu uz Covid-19 infekciju veic pēc epidemioloģiskajām indikācijām.

 3.  Personām, kuras ir pārslimojušas Covid-19 infekciju, nav nepieciešams veikt rutīnas skrīningu un izmeklēšanu pēc epidemioloģiskajām indikācijām uz Covid19 infekciju trīs mēnešus pēc saslimšanas datuma vai Covid-19 infekciju apstiprinošā parauga ņemšanas datuma, ja gadījums bija asimptomātisks.